Š. m. rugsėjo 15–16 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institute (Instituto al. 1, Akademija, Kėdainių r., Lietuva) vyko tarptautinė konferencija ,,Novel Methods for Circulating Plant Nutrients – Consequences for Fertiliser Value and Soil Fertility”. Renginiui skirta LR žemės ūkio ministerijos parama. Programa
Konferencijos pradžioje Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius pasveikino susirinkusius penkių šalių (Estijos, Latvijos, Norvegijos, Švedijos, Lietuvos) atstovus, džiaugėsi, kad tyrimų rezultatais dalijasi ir profesoriai, ir jaunieji mokslininkai, ir doktorantai. Žemdirbystės instituto direktorius dr. Gintaras Brazauskas akcentavo tai, kad daugiau nei 1 milijardas žmonių badauja, patiria maisto trūkumą - šią situaciją galima pagerinti taikant tinkamą tręšimą, didinant dirvožemio derlingumą.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Ekonomikos departamento direktoriaus pavaduotojas Zigmas Medingis pabrėžė, kad mokslininkų dalijimasis patirtimi, žiniomis, idėjomis gali padėti rasti būdų, kaip gerinti dirvožemio būklę. Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto dekanas prof. dr. Viktoras Pranckietis paminėjo, kad itin svarbus mokslininkų bendradarbiavimas tiek tarp šalies mokslo institucijų, tiek tarp skirtingų užsienio valstybių.
Pristatymuose analizuotos įvairios tematikos: trąšų naudojimo iššūkiai, nitratų mažinimo galimybės, tręšimas sapropeliu, nuotekų dumblu, medžių pelenais ir kt.
Po pranešimų vykta į AB ,,Lifosa", sužinota apie šios įmonės veiklą, produkciją (diamonio fosfatas, monokalcio fosfatas, aliuminio fluoridas, ekstrakcinė fosforo rųgštis, techninė sieros rūgštis), aplankyti fosfogipso kalnai, sužavėję daugelį konferencijos dalyvių.
Kita profesinės išvykos stotelė - ,,Tikras ūkis", kuriame auginamos morkos ir daržovės, valdomas ūkininko Virgilijaus Kuprevičiaus. Šis Kėdainių rajono ūkis yra vienas didžiausių morkų ir kopūstų ūkių šalyje, net du kartus įvertintas geriausiu metų ūkio titulu. Žemės ūkio ministerija ,,Tikrą ūkį" išskiri kaip vieną pažangiausių daržovių ūkių.
Antrą konferencijos dieną diskutuota apie dirvožemio organinės anglies balansą rūgščiuose dirvožemiuose, kukurūzų reakciją į skirtingus tręšimus, sliekų naudojimą dirvožemiui gerinti ir kt.
Konferencijos dalyviai po pristatymų apžiūrėjo Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės, Augalų patologijos ir apsaugos skyrius ir Genetikos ir fiziologijos laboratoriją, susipažino su mokslininkų vykdomais tyrimais.
Mokslininkai, doktorantai, verslo atstovai diskutavo aktualia tręšimo tematika, užmezgė ryšius su kolegomis iš kitų šalių.