Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Žemdirbystės instituto mokslininkai dalyvavo tarptautiniame kviečių genetikos simpoziume

Žemdirbystės instituto mokslininkai dalyvavo tarptautiniame kviečių genetikos simpoziume

2017 metų balandžio 23–28 dienomis Austrijos Tulno mieste vyko 13-tasis tarptautinis kviečių genetikos simpoziumas, organizuojamas kas penkerius metus. Simpoziumo vieta pasirinkta ne atsitiktinai, šiame mieste yra įsikūręs Natūralių išteklių ir gyvybės mokslų universiteto Javų mokslų fakultetas. Tarptautiniame simpoziume dalyvavo daugiau nei 500 dalyvių iš 45 šalių. Simpoziumo metu, vykusio visą savaitę, pristatyti 72 žodiniai ir 320 stendinių pranešimų.

Simpoziumo pranešimai buvo suskirstyti į 10 sesijų, kurios aprėpė įvairius tyrimus kviečių selekcijos ir genetikos srityse. Labiausiai išsiskyrė sesija – struktūrinė ir funkcinė kviečių genomika. Joje pristatyti 6 žodiniai ir 26 stendiniai pranešimai.  Aktualiausias sesijos pranešimas „The wheat genome in the 21st century“, pristatytas prof. Rudi Appels, atstovavusio Tarptautinį kviečių genomo sekoskaitos konsorciumą (IWGSC). Akcentuota tai, kad IWGSC baigia atlikti vasarinių kviečių veislės 'Chinese Spring' viso genomo sekoskaitą.

Konferencijos metu žodinius pranešimus pristatė ne tik patyrę mokslininkai, bet ir studentai. Labiausiai išsiskyrę studentų pranešimai buvo apie CRISPR-Cas9 technologijos panaudojimą kviečių patobulinimui. Šia tema pristatyti du jaunųjų mokslininkų žodiniai pranešimai iš Australijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų.

Kviečių genetikos simpoziume dalyvavo ir Žemdirbystės instituto mokslininkai iš Genetikos ir fiziologijos laboratorijos – vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Gintaras Brazauskas ir doktorantė Radvilė Nagrockaitė-Lelešienė. Doktorantė pristatė žodinį pranešimą „Identification of new allelic variants for freezing tolerance in winter wheat WRKY71 and ZCCT2 genes“, kurio metu pasidalino informacija apie kviečių žiemojimo problemas Lietuvoje bei genų, susijusių su atsparumu šalčiui, funkcinius pakitimus.

Konferencijoje užmegzti tarptautiniai ryšiai, susipažinta su prof. Brian Fowler iš Kanados, daugiau nei 30 metų tyrinėjančiu kviečių atsparumą šalčiui, bei su mokslininkais iš Čekijos – Ilja Tom Prášil, bei Vengrijos – Gábor Galiba, tyrinėjančiais kviečių žiemkentiškumą.

Save Save