2016 m. kovo 3–4 d. Suomijos sostinėje Helsinkyje vyko 8-tasis NORBARAG (Nordic Baltic Resistance Action Group) darbo grupės susitikimas. Jame dalyvavo mokslininkai, chemijos kompanijų atstovai, pareigūnai, atsakingi už pesticidų registraciją savo šalyse. Darbas vyko trijose sekcijose: herbicidų, fungicidų ir insekticidų. Iš viso dalyvavo apie 70 žmonių iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos, Švedijos ir Norvegijos. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institutui atstovavo Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vyresniosios mokslo darbuotojos dr. Ona Auškalnienė ir dr. Gražina Kadžienė bei Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus mokslo darbuotojai dr. Antanas Ronis ir dr. Remigijus Šmatas.
Pirmą dieną darbas vyko sekcijose. Žemdirbystės instituto mokslininkai dalyvavo herbicidų tyrėjų sekcijoje, kurioje buvo pateikta informacija iš renginių, sprendžiančių atsparumo herbicidams problemas. Prisiminta EWRS konferencija, vykusi 2015 m. birželio mėn. Prancūzijoje, ir atsparumo pesticidams konferencija Rotamstede, Jungtinėje Karalystėje, vykusi 2015 m. rugsėjį Rotamstede, Jungtinėje Karalystėje, pateiktos pagrindinių pranešimų santraukos iš 2016 m. vasarį vykusio Vokietijos piktžolių tyrėjų darbinio susitikimo.
Iš kiekvienos šalies buvo pristatomi pranešimai apie atsparumo herbicidams tyrimų situaciją. Daug tyrimų atliekama Danijoje, joje pagrindinė problema – dirvinės smilguolės ir pelinio pašiaušėlio atsparumas ALS inhibitorių grupės herbicidams. Suomijoje ir Norvegijoje problema ne vienaskiltės, bet dviskiltės piktžolės – daržinė žliūgė, bekvapis šunramunis. Suomijos atstovas akcentavo ir baltosios balandos atsparumo tyrimų svarbą.
Lietuvoje ir Latvijoje aptinkama ALS inhibitoriams atspari dirvinė smilguolė. 2015 m. Lietuvoje nustatytas šios piktžolės atsparumo sulfosulfuronui atvejis.
Vėliau buvo pristatyta firmų informacija apie monitoringą kai kuriose šalyse. BAYER firmos atstovas teigė, kad ne visi atvejai, kai herbicidų efektyvumas mažas, yra piktžolių atsparumas – gana dažnai pasitaiko ir purškimo klaidų arba oro sąlygos lemia prastesnį herbicidų poveikį.
Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus mokslininkai dalyvavo fungicidų (dr. A. Ronis) ir insekticidų (dr. R. Šmatas) grupių darbe, kur pristatė Lietuvoje atliekamus tyrimus.
Kitą dieną bendrame posėdyje buvo pristatyti svarbiausi darbo sekcijose rezultatai, taip pat išklausyti pranešimai apie įvairius naujus projektus ir gerąją patirtį pesticidų atsparumo tyrimų bei ūkininkų konsultavimo srityse. Pabrėžta, koks svarbus tokiuose tyrimuose yra tarpdiscipliniškumas.
Susitikimas buvo labai naudingas dalykine prasme: jame ne tik buvo pristatyti Žemdirbystės instituto mokslininkų tyrimai, bet ir sužinota, kas daroma kitose šalyse, kokios kyla problemos.
2017 metais NORBARAG grupės susitikimas vyks Lietuvoje. ŽI Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vyresniosios mokslo darbuotojos dr. Ona Auškalnienė ir dr. Gražina Kadžienė