Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institute 2014 m. liepos 8 d. įvyko seminaras-lauko diena „Javų ir rapsų apsaugai nuo ligų – kompleksinis požiūris“. Programa
Susirinkę agronomai konsultantai ir ūkininkai turėjo galimybę išgirsti apie pagrindines šių metų rapsų bei javų problemas ir jų sprendimo būdus. Šio renginio tikslas – kompleksiškai pažvelgti į ekonomiškai reikšmingiausių ligų kontrolę, įvertinti svarbiausių kontrolės priemonių efektyvumą, ypatingą dėmesį skiriant vienai iš aplinkai saugiausių ligų kontrolės priemonių – veislės parinkimui. Dalis lauko eksperimentų, kurie buvo pristatyti šio renginio metu, yra atliekami Žemės ūkio ministerijos užsakymu.
Karštą vasaros dieną poilsį į žinias iškeitusiems seminaro dalyviams tardama įžangos žodį LAMMC Žemdirbystės instituto direktoriaus pavaduotoja eksperimentinei plėtrai dr. Roma Semaškienė palinkėjo būti aktyviems, patiems žiūrėti, klausti ir iš šio renginio išsivežti kuo daugiau informacijos.
Dr. Eglė Petraitienė lauko dienos dalyviams papasakojo apie šio sezono sunkumus kontroliuojant rapsų kenkėjus. Jau ankstyvaisiais vasarinių rapsų augimo tarpsniais buvo naudoti insekticidai nuo kryžmažiedinių ir rapsinių spragių. Vyraujantys sausi ir šilti birželio mėnesio pirmosios pusės orai itin suaktyvino rapsinių žiedinukų migraciją į vasarinių rapsų laukus, todėl insekticidus teko naudoti net penkis kartus. Tris kartus purkštuose laukeliuose rapsiniai žiedinukai smarkiai pakenkė vasariniams rapsams. Komplikuota žiedinukų kontrolė šiemet sukėlė nemažai renginio dalyvių diskusijų, klausimų.
Renginio dalyvius taip pat domino kitų kenkėjų ir ligų plitimo tendencijos, jų požymiai, apsaugos priemonės, jų panaudojimo laikas. Didelio susidomėjimo sulaukė žieminių rapsų veislių peržiemojimo rezultatai ir jautrumas ligoms.
Šių metų orų sąlygos labai palankios ligų plitimui javuose. Gausiai yra išplitusios lapų septoriozė ir kviečių dryžligė vasariniuose bei žieminiuose kviečiuose, tinkliškoji dryžligė vasariniuose miežiuose. Kokias priemones taikyti, kokie augalų apsaugos produktai kokioje situacijoje naudotini, kokių nuostolių gali padaryti ligos, kurios veislės atspariausios – į šiuos ir dar daugybę kitų klausimų teko atsakyti dr. Romai Semaškienei, dr. Irenai Gaurilčikienei ir dr. Jūratei Ramanauskienei. Daug klausimų kilo dėl varpų fuzariozės kontrolės vasariniuose kviečiuose, nes renginio metu buvo pats šių augalų žydėjimo pikas. Mokslininkės akcentavo, kad varpų fuzariozės kontrolė turi būti kompleksinė, o fungicidų naudojimas yra tik dalis visos apsaugos sistemos nuo šios ligos.
Besidomintiems pupinių augalų auginimu jaunesnioji mokslo darbuotoja Birutė Vaitelytė pristatė žirnių ir pupų veislių palyginimo tyrimus, buvo galima įvertinti jų jautrumą ligoms.
Daugybė diskusijų, pasidalijimas patirtimi buvo naudingi ne tik į seminarą atvykusiems dalyviams, bet ir jį rengusiems Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus mokslo darbuotojams.
Dr. Roma Semaškienė, LAMMC Žemdirbystės instituto direktoriaus pavaduotoja eksperimentinei plėtrai, Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja