2016 m. lapkričio 10 d. Lietuvos mokslų akademijoje (Gedimino pr. 3, Vilnius) penktą kartą surengta mokslinė konferencija „Jaunieji mokslininkai – žemės ūkio pažangai“. Šiais metais ji buvo tarptautinė, vyko anglų kalba. Programa
Tarptautiškumas
Lietuvos mokslų akademijos Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus organizuotoje jaunųjų mokslininkų konferencijoje dalyvavo 39 pranešėjai. Pristatymai parengti šių institucijų: Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro, Klaipėdos universiteto, Varmijos Mozūrų universiteto (Lenkija), Latvijos žemės ūkio universiteto, Gamtos tyrimų centro, Aleksandro Stulginskio universiteto, Latvijos valstybinio miškininkystės instituto „Silava“, Vilniaus universiteto, Šveicarijos miškų, sniego ir kraštovaizdžio instituto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto, Ciuricho universiteto (Šveicarija), Latvijos universiteto, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto.
Taigi šiemet renginys subūrė ne tik įvairių sričių, Lietuvos mokslo institucijų, bet ir skirtingų šalių mokslininkus.
Konferencijos svarba
Plenariniame posėdyje sveikinimo žodį tarė LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus pirmininkas, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius, Lietuvos mokslų akademijos viceprezidentas prof. dr. Domas Kaunas, Latvijos mokslų akademijos tikroji narė, Latvijos žemės ūkio ir miškų mokslų akademijos prezidentė prof. dr. Baiba Rivža, LR žemės ūkio ministerijos Žemės ir išteklių politikos departamento direktorius Audrius Petkevičius ir UAB „Dotnuva Baltic“ direktorius Darius Jaloveckas.
Profesorius Zenonas Dabkevičius pasidžiaugė, kad šiemet konferencija išskirtinė, nes ji skatina jaunųjų mokslininkų bendradarbiavimą ne tik Lietuvoje, bet ir tarp skirtingų šalių. Tokie tarptautiniai renginiai naudingi tiek mokslui, tiek verslui.
Lietuvos mokslų akademijos viceprezidentas akcentavo, kad kaip tik dabar, kai už lango apsnigti laukai, tinkamas laikas dalintis mokslinėmis idėjomis, tyrimų rezultatais. Kad visa tai sėkmingai būtų pritaikyta prasidėjus pavasariui.
Profesorė iš Latvijos teigė, kad įvairių šalių ir net skirtingų sričių mokslininkų bendradarbiavimas padeda kurti inovacijas.
LR žemės ūkio ministerijos atstovas palinkėjo sėkmingos konferencijos, ragino pasinaudoti galimybe pabendrauti, padiskutuoti su kitų valstybių mokslininkais.
„Dotnuva Baltic“ direktorius pripažino, kad įdomu vienoje vietoje matyti daug mokslininkų iš įvairių pasaulio vietų, pabrėžė tikįs, kad konferencija padės sujungti mokslo galią ir verslo potencialą. Už nuolatinę paramą renginiui Dariui Jaloveckui įteikta Lietuvos mokslų akademijos padėka.
Įvairių tematikų pranešimai
Per plenarinį posėdį pristatyti keturi moksliniai pranešimai, likusieji – suskirstyti į tris sekcijas: agronomijos ir agrobiologijos; miškotyros ir sodininkystės; gyvulininkystės ir veterinarijos, maisto saugos ir kokybės. Pristatyti ir keli socialinių mokslų pranešimai, neišskiriant jų į atskirą sekciją.
Konferencijos metu Centro doktorantai ir jaunieji mokslininkai pristatė pranešimus dirvožemio tyrimų tematika, išryškino aliuminio, mikrobiologinio aktyvumo svarbą. Didelis dėmesys skirtas įvairių skaidžių bioatliekų, kompostų, organinių trąšų panaudojimo galimybėms bei jų įtakai augalų produktyvumui bei kokybei. Pristatyti aktualiausi šiuo metu vykdomi sodininkystės ir daržininkystės tyrimai, akcentuojant aplinkos veiksnių poveikį obuolių kokybei, ligų plitimą braškėse ir jo prognozavimo bei valdymo galimybes, įvairių substratų poveikį nitratų kaupimuisi mikrožalumynuose. Be to, aptarti genetiniai tyrimai, vykdomi Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre.
Ankstesniais metais konferencijoje buvo renkami geriausi pristatymai, šiemet diplomai įteikti visiems pranešėjams.
Organizacinis komitetas: pirmininkas prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius, nariai – prof. habil. dr. Vidmantas Stanys, prof. habil. dr. Henrikas Žilinskas, prof. dr. Darius Danusevičius, prof. dr. Arvydas Povilaitis, sekretorė Reda Daukšienė.
Konferencijos rėmėjai: Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, UAB „Dotnuva Baltic“.