Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Seminaras ir sodo žydėjimo šventė

Seminaras ir sodo žydėjimo šventė

2016 m. gegužės 12 d. 10 val. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės institute (Kauno g. 30, Babtai, Kauno r.) surengtas seminaras ,,Augalų biotechnologijos ir augalininkystė" bei sodo žydėjimo šventė. Renginį organizavo Lietuvos mokslų akademijos Žemės ūkio ir miškų mokslų skyrius ir Sodininkystės ir daržininkystės institutas. Programa

Jau tradicija tapusiame sodų žydėjimo renginyje Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius akcentavo, kad itin svarbu ne tik vykdyti mokslinius tyrimus, rengti publikacijas, bet ir viešinti Centro veiklą.  Toks seminaras vienas iš būdų pristatyti mokslo rezultatus ir jų pritaikymą praktikoje akademinei ir plačiajai visuomenei.

Sodininkystės ir daržininkystės instituto direktorius dr. Audrius Sasnauskas džiaugėsi, kad bendradarbiaujant su Lietuvos mokslų akademija šis kasmetinis renginys pritraukia studentų, mokslininkų, specialistų.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslininkas doc. dr. Vytautas Ruzgas aptarė selekcijos raidą ir pasiekimus. Žemdirbystės institutas nuo 1922 m. kartu su regioniniais filialais sukūrė 322 veisles, vis naujų kasmet įrašoma į Nacionalinį augalų veislių sąrašą ir ES žemės ūkio augalų rūšių veislių katalogą.

Apie šiuolaikinę augalų selekciją ir genetiškai modifikuotus augalus kalbėjo Vilniaus universiteto Jungtinio gyvybės mokslų centro profesorė Izolda Pašakinskienė. Pristatyti genetinės inžinerijos pasiekimai pasaulio mastu ir pateiktos galimos perspektyvos Lietuvoje. Pavyzdžiui, SDI galėtų modifikuoti svogūną taip, kad jis nesukeltų ašarojimo, o Miškų instituto mokslininkai modifikuoti medžius, kad jie švytėtų naktį.

Genetiškai modifikuotų miško augalų mūsų šalyje nėra, bet yra kitokių pasiekimų - MI vykdomas hibridinės drebulės dauginimas in vitro. MI Miško augalų biotechnologijų laboratorijos vedėja doc. dr. Sigutė Kuusienė paminėjo, kad ketinama vykdyti ąžuolų ir beržų dauginimą laboratorinėmis sąlygomis.

SDI vykdomus kriobiologinius tyrimus pristatė mokslininkas dr. Rytis Rugienius. + 4 laipsnių temperatūroje augalas (pumpurai, meristemos, mikroaugalai, sėklos, somatiniai gemalai, žiedadulkės, ląstelių linijos) gali išgyventi apie metus.

Renginio temų aktualumu, įvairove ir susirinkusiųjų gausa džiaugėsi bei daugiau tokių turiningų renginių linkėjo prof. habil. dr. Vidmantas Stanys.

Po seminaro ir diskusijų renginio dalyviai lankėsi Sodininkystės ir daržininkystės instituto pramoniniuose ir dekoratyviniuose soduose. Dr. Darius Kviklys papasakojo apie sodininkystės mokslo pasiekimus ir raidos tendencijas.

 

Save