Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Mokslininkė dr. Ona Auškalnienė dalyvavo Vokietijoje vykusiame herbologų renginyje

Mokslininkė dr. Ona Auškalnienė dalyvavo Vokietijoje vykusiame herbologų renginyje

2016 m. vasario 23–25 d. Vokietijoje, Braunšveigo mieste, vyko 27-asis Vokietijos piktžolių tyrėjų susitikimas, kuriame dalyvavo herbologai iš įvairių Vokietijos mokslo tyrimų įstaigų, taip pat mokslininkai iš Austrijos, Šveicarijos, Švedijos. Mūsų šaliai atstovavo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Ona Auškalnienė. Be mokslo darbuotojų, susitikime dalyvavo firmų, prekiaujančių augalų apsaugos produktais, atstovai, ir įstaigų, atsakingų už pesticidų registraciją, darbuotojai.

Susitikime buvo aptarta piktžolių problematika ir atliekami tyrimai. Daug dėmesio skirta atsparumo herbicidams problemai. Vokietijoje ši problema yra gana aktuali: vis daugėja pelinio pašiaušėlio, dirvinės smilguolės atsparumo herbicidams atvejų, atsiranda svidrės atsparumas. Piktžolės tampa atsparios ne tik efektyviems B grupės herbicidams. Pasitaiko ir atsparumo acetilkarboksilazės slopintojams atvejų, tiriamas atsparumas dirviniams herbicidams. Ieškoma būdų, kaip greitai ir tiksliai nustatyti atsparumą herbicidams. Vieni tokių yra piktžolių chlorofilo fluorescencijos reakcijos į stresą dėl herbicido tyrimai. Chlorofilo fluorescencijos aparatą bandoma pritaikyti atsparumui įvertinti. Atsparumo herbicidams problema svarbi visoje Vokietijoje – tai rodo pristatyti šios tematikos tyrimai iš įvairių šalies vietovių.

Kita problema, kuriai buvo skirtas didelis dėmesys – glifosato naudojimas žemdirbystėje. Šiuo metu tai itin aktuali problema, nes Europos Komisija turi nuspręsti, palikti ar uždrausti šio herbicido naudojimą, ir gali būti, kad netolimoje ateityje šio herbicido nebeliks.

Įgyvendinant žalinimo programą atsiranda piktžolėtumo problemos žirnių ir pupų pasėliuose – apie jas taip pat buvo kalbama susitikimo metu. Nemažai dėmesio skirta mechaninei piktžolių kontrolei pupose.

Renginio metu vyko seminarai, skirti išsamesnei problemų analizei. Žemdirbystės instituto atstovė dr. O. Auškalnienė dalyvavo seminare, skirtame integruotai piktžolių kontrolės sistemai. Jo metu aptarti įvairių veislių kviečių augalų morfologiniai požymiai, rodantys, kuri veislė atspari piktžolių konkurencijai – augalai arba stelbia piktžoles, arba ir piktžolėtame pasėlyje nemažina derliaus. Integruota piktžolių kontrolė labai svarbi todėl, kad naujų herbicidų veikliųjų medžiagų nesukuriama, atsparumas herbicidams didėja, ir ateis laikas, kai herbicidai nebebus naudojami piktžolėtumo kontrolei. Kol kas adekvačių alternatyvų herbicidams nėra, todėl vis aktualesni agrotechnikos priemonių taikymo pasėlių piktžolėtumui mažinti tyrimai. Seminare pranešėjai buvo javų selekcininkai ir mokslininkai, tiriantys piktžolių bei kultūrinių augalų konkurenciją.

Renginys buvo naudingas ne tik dėl pateiktos naujos, įdomios ir vertingos informacijos, bet ir dėl galimybės pabendrauti su kolegomis vokiečiais, kurie yra daug nuveikę piktžolių tyrimo srityje.