Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre ne tik ruošiami agronomijos, miškotyros, biochemijos, ekologijos ir aplinkotyros mokslo krypčių doktorantai, bet ir vykdoma mokslo žinių sklaida vaikams, moksleiviams ir studentams, bendradarbiaujant su darželiais, gimnazijomis, pagrindinėmis, profesinėmis mokyklomis, kolegijomis, universitetais.
Mažieji skatinami domėtis augalais Nuo 2013 metų Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institutas Akademijoje organizuoja mokslo populiarinimo renginį „Augalų žavadienis“, kurio tikslas – skatinti vaikus domėtis ir grožėtis augalais. Darželinukai ir moksleiviai supažindinami su augalų vystymosi tarpsniais, sandara, panaudojimo galimybėmis, dirvožemio sudėtimi, kviečiami dalyvauti įvairiose edukacinėse veiklose.
Į žavėjimosi augalais šventę kviečiami vaikai iš Kėdainių miesto ir rajono pradinių mokyklų ir darželių, kasmet sulaukiama apie 100 mažųjų smalsuolių iš Akademijos, Dotnuvos, Pelėdnagių, Surviliškio ir kitur.
Šių metų gegužės 28 d. vykusiame „Augalų žavadienyje” apsilankė daugiau nei 80 pradinių klasių moksleivių, kurie domėjosi Žemdirbystės institute atliekamais tyrimais, aplankė Genetikos ir fiziologijos laboratoriją, apžiūrėjo ir palygino skirtingas vejas, pavaikščiojo po rugių labirintą, Dotnuvos meteorologijos stotyje sužinojo ir pamatė, kaip atliekami saulės, debesų, kritulių, temperatūros stebėjimai.
Renginys jau tapo tradiciniu, todėl ir 2016 m. lauksime mažųjų gamtos mylėtojų.
Vaikai stebi ir atlieka mokslinius tyrimus Žemdirbystės instituto laboratorijose, bandymų laukuose reguliariai lankosi Kėdainių „Ryto“, Dotnuvos pagrindinių mokyklų, Kėdainių „Atžalyno“, Akademijos, Šėtos gimnazijų, „Kaštono“ darželio moksleiviai ir vaikai.
ŽI yra pasirašęs bendradarbiavimo sutartį su Akademijos gimnazija. Moksleiviams sudaromos galimybės kartu su mokslininkais atlikti tyrimus, jų rezultatai buvo pristatyti Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape.
Iki 5 moksleivių kasmet atlieka praktiką Žemdirbystės instituto laboratorijose. Gamtos mokslais besidomintys moksleiviai kartu su doktorantais bei mokslo darbuotojais atlieka praktines užduotis, analizuoja gautus rezultatus bei pristato juos seminaruose.
Daugiausia dėmesio sulaukia ŽI Genetikos ir fiziologijos laboratorija, joje vedama 10–15 ekskursijų per metus. Moksleiviai supažindinami su vykdomais tyrimais, rengiami parodomieji moksliniai eksperimentai, siekiant vaikus praktiškai susipažindinti su mokslininko profesija.
Kitas Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialas – Sodininkystės ir daržininkystės institutas – glaudžiai bendradarbiauja su Panevėžiuko pagrindine mokykla, Kauno r. Babtų lopšeliu-darželiu, Babtų gimnazija. Nuolat rengiama edukacinė veikla mokiniams, sudaromos galimybės atlikti praktinius užsiėmimus laboratorijose ir bandymų laukuose. Mokslininkai konsultuoja mokinius, dalyvaujančius biologijos krypties jaunųjų mokslininkų programose, priima mokinių ekskursijas. Institutas rūpinasi ne tik mažiausiais, bet ir baigiančiais mokyklą – yra įsteigęs kasmetinį apdovanojimą pažangiausiam Babtų gimnazijos mokiniui už geriausią brandos atestatą.
Mokinių veikla Sodininkystės ir daržininkystės institute pristatoma įvairiuose konkursuose, pavyzdžiui, 2015 m. mokinė Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape pristatė darbą tema „Fotomorfogenetiniai efektai skirtingos vegetacijos augalams“ ir pelnė prizinę vietą.
Ateityje SDI numato bendradarbiauti ne tik su Babtų seniūnijos, bet ir su Kauno miesto ir rajono bei kitų Lietuvos savivaldybių ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo institucijomis. Šiuo metu rengiamas „Agrobiologijos edukacinio centro“ plėtros projektas, kuris išplėstų mokslininkų ir moksleivių bendradarbiavimo galimybes.
Žemdirbystės bei Sodininkystės ir daržininkystės institutai ne tik rengia ekskursijas moksleiviams, bet ir priima potencialius darbuotojus atlikti praktiką.
Moksleiviai ir studentai kviečiami atlikti praktiką Studentai ir moksleiviai, pasirinkę Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centrą, praktikos metu susipažįsta su konkretaus padalinio/skyriaus veikla, turi galimybę įgyti praktinių žinių ir įgūdžių savarankiškai atliekant užduotis, mokantis iš paskirto vadovo.
LAMMC Rumokų bandymų stotis priima į gamybinę praktiką pageidaujančius moksleivius iš profesinių mokyklų: 2012 ir 2015 m. praktiką atliko 2 moksleiviai (būsimi technikos priežiūros verslo darbuotojai) iš Marijampolės profesinio rengimo centro, 2013 m. – moksleivė (būsima sekretorė-apskaitininkė) iš Kauno ryšininkų mokyklos. Kiekvienais metais moksleivių grupės iš Marijampolės profesinio rengimo centro atvyksta susipažinti su stotyje vykdomais tyrimais bei stoties technine baze.
Žemdirbystės institutas bendradarbiauja su Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos studijų centru: priima studentus, studijuojančius verslo anglų kalbą, atlikti praktiką; instituto darbuotojai, turintys kvalifikaciją teikti tokias paslaugas, kviečiami dėstyti tam tikrą kursą; specialistai kviečiami į mokymo programų svarstymą, diskusijas apie specialistų poreikį regione.
Sodininkystės ir daržininkystės instituto atviros prieigos Vaisių ir daržovių perdirbimo technologijų modeliavimo laboratorijoje bus priimami studentai mokslinei bei gamybinei praktikai.
Visuose Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialuose laukiami iniciatyvūs, pozityvūs Lietuvos ir užsienio aukštųjų, aukštesniųjų, profesinių mokyklų įvairių specialybių moksleiviai ir studentai atlikti praktiką.
Bendra patirtis ir žinios kokybiškesniam mokslui Centro mokslininkai kartu su mokyklomis vykdo bendrus projektus, rengia informacinę mokymo medžiagą, dalijasi patirtimi.
LAMMC Miškų instituto mokslininkai prisideda prie Lietuvos miškininkų sąjungos sambūrio „Jaunieji miško bičiuliai“ (dalyviai – bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviai) veiklos: parengtas ir išleistas jų veiklai skirtas leidinys „Pažink mišką“ (2 leidimai), organizuojamos pažintinės ekskursijos (vaikai labiausiai domisi vabzdžiais ir kitais miško gyvūnais) tiek šio sambūrio dalyviams, tiek ir kitiems moksleiviams. Panaši veikla numatoma ir ateityje.
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Vokės filialo mokslo darbuotojai yra Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto konkurso ir atestacijos komisijos nariai; vykdė bendrą projektą su Veisiejų technologijos ir verslo mokykla, teikia ekologinių grūdų sėklą Dieveniškių žemės ūkio mokyklos gamybos ūkiui.
LAMMC Upytės bandymų stotis bendradarbiauja su Panevėžio rajono Upytės Antano Belazaro pagrindine mokykla, Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės technologine mokykla, VšĮ Panevėžio profesinio rengimo centru: veda informacines-pažintines ekskursijas, pristato mokslinius tyrimus, pluoštinius augalus bei jų teikiamą naudą, auginimo technologijas, “paremia” vaizdine medžiaga (linų pėdai, pluoštas, kanapių/dilgėlių augalų, pluošto pavyzdžiai ir kt.). Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Joniškėlio bandymų stotis – Joniškio žemės ūkio mokyklos partnerė, besidalijanti gerąja patirtimi, dalyvaujanti įvairiuose renginiuose.
Vėžaičių filialo mokslininkai 2006–2013 m. mokytojavo Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje ir Klaipėdos rajono pagrindinėse mokyklose. Pastaruoju metu konsultuoja mokytojus bei mokinius, dalyvaujančius jaunųjų mokslininkų projektuose, skaito pranešimus VšĮ Klaipėdos profesinio mokymo ir reabilitacijos centre.
Taigi gerus specialistus ir būsimus mokslininkus reikia ruošti iš anksto – tai įgyvendinama Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre bendradarbiaujant su darželiais, mokyklomis, gimnazijomis, kolegijomis, universitetais. Kviečiame moksleivius pamatyti mokslinius tyrimus, o studentus – patiems pamėginti juos atlikti.
Parengė: Prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius Gintarė Naujokienė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro viešųjų ryšių specialistė