Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Konferencija, skirta Joniškėlio bandymų stoties 90-mečiui paminėti

Konferencija, skirta Joniškėlio bandymų stoties 90-mečiui paminėti

2017 m. liepos 4 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Joniškėlio bandymų stotyje (Joniškėlio k., 39301 Pasvalio r.) vyko mokslinė konferencija „Žemdirbystės mokslo raidos aspektai šiaurės Lietuvos sunkiuose dirvožemiuose“, skirta Joniškėlio bandymų stoties 90-mečiui paminėti. Renginiui skirta LR žemės ūkio ministerijos parama. Programa

Konferencijos pradžioje mokslinė sekretorė dr. Vita Tilvikienė, pavaduojanti direktorių, priminė, kad bėgant metams keitėsi bandymų stoties tyrimų tematikos, bet išliko vienas bendras aspektas – sunkus priemolio dirvožemis. Per 90 mokslinės veiklos metų mokslininkai jau ne įklimpę į Pasvalio molį, o pavergę šio krašto žemes. Pasvalio savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas pabrėžė, kad bandymų stoties mokslininkai prisidėjo prie žemės ūkio klestėjimo Šiaurės Lietuvoje.

Joniškėlio bandymų stoties direktorius dr. Vidas Damanauskas pristatė bandymų stoties raidą, visus 9 direktorius, vadovavusius stočiai, dabartinius darbuotojus ir atliekamus tyrimus: žemės dirbimo ir dirvožemio fizikinių savybių, traktorių važiuoklių poveikio dirvožemiui ir aplinkai, augalų įvairovės didinimo, tręšimo intensyvumo ir augalų produktyvumo, sunkių dirvožemių potencialo panaudojimo galimybes tausojamojoje ir ekologinėje žemdirbystėje, augalinės kilmės organinių trąšų gamybą ir panaudojimą ekologinės gamybos ūkiuose, paprastųjų ir spelta kviečių produktyvumo ir kokybinių rodiklių formavimosi dėsningumus ekologinės žemdirbystės sąlygomis, medingų žolinių augalų juostų intensyvios žemdirbystės laukuose. Apie Joniškėlio bandymų stoties istoriją pasakojo ir ankstesni direktoriai dr. Stanislava Maikštėnienė, dr. Juozas Zabarauskas, buvusi ilgametė darbuotoja dr. Aldona Rapkevičienė.

Mokslininkė dr. Aušra Arlauskienė pristatė pranešimą apie tvarią žemdirbystę ir dirvožemio derlingumo problemų (mažėja mikrobiologinis aktyvumas, organinės medžiagos, judrių augalams prieinamų maisto medžiagų; prastėja fizikinės savybės, oro ir vandens režimas; blogėja maisto medžiagų įsisavinimas iš trąšų, teršiama aplinka) galimus sprendimus.

Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos dirvožemio tyrimo specialistė dr. Virgilija Gregorauskienė kalbėjo apie Šiaurės Lietuvos karstinio regiono kraštovaizdį, karsto (paviršinių bei požeminių vandenų cheminė ar mechaninė veikla, sukelianti uolienų tirpimą ar dūlėjimą) klasifikaciją (karė, smegduobė, dolina, poljė), jo ekologinę ir praktinę reikšmę.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Butkienė pristatė sumanius sprendimus ūkiui, kurie atnešą sėkmę vykdant žinių, ūkio vadybos, informacinių ir kitų technologijų integraciją.

Joniškėlio bandymų stotis neegzistuotų be mokslininkų, specialistų ir kito personalo. Todėl įteiktos Lietuvos agrarių ir miškų mokslų centro padėkos ilgamečiam stoties direktoriui dr. Juozui Zabarauskui, buvusiai direktorei dr. Stanislavai Maikštėnienei, mokslininkams dr. Aušrai Arlauskienei, dr. Aleksandrui Velykiui, Ūkio dalies vedėjui Vaidotui Narkevičiui, traktorininkui Povilui Pranculevičiui, technikei Daliai Jarašiūnienei. Bandymų stoties direktorius dr. Vidas Damanauskas įteikė padėkas visiems stoties darbuotojams. Aleksandro Stulginskio universitetas už bendradarbiavimą padėką įteikė dr. Laurai Masilionytei, LR žemės ūkio rūmai – dr. Aušrai Arlauskienei ir dr. Laurai Masilionytei.

Bandymų stotį jubiliejaus proga sveikino mokslo, konsultavimo ir kitų įstaigų, verslo atstovai, džiaugėsi glaudžiu bendradarbiavimu ir linkėjo sėkmingos mokslinės veiklos.

En