Gegužės 9 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės institute (Babtai, Kauno g. 30) įvyko seminaras ,,Augalininkystės mokslo problemos ir perspektyvos“ bei sodo žydėjimo šventė. Programa
Renginys, organizuotas Lietuvos mokslų akademijos Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus bei Sodininkystės ir daržininkystės instituto, prasidėjo LMA nario, Centro direktoriaus prof. habil. dr. Zenono Dabkevičiaus ir SDI direktoriaus dr. Audriaus Sasnausko sveikinimo žodžiais.
Pirmąjį pranešimą „LMA ŽŪMMS Augalininkystės, sodininkystės, daržininkystės ir biotechnologijos komisijos darbo gairės“ pristatė Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys prof. habil. dr. Pavelas Duchovskis. Mokslininkas atskleidė, kad viena opiausių mokslo problemų – naujų idėjų trūkumas. Be to, būtina kurti daugiau tardisciplininių ir tarpinstitucinių projektų.
LMA tikrasis narys prof. habil. dr. Vidmantas Stanys aptarė augalų biotechnologijos aktualijas. Pristatyme kalbėta apie tai, kokį indėlį į augalininkystės išvystymą gali įnešti biotechnologijos, kokia biotechnologinių tyrimų padėtis ir kokie pasiekimai Lietuvoje, kokios galimos naujos tyrimų kryptys. Viena iš įvardytų krypčių – vaškų tyrimas obuoliuose. Galimi ateities planai: augalų genetinės struktūros tyrimai, augalinės žaliavos su pagerinta cheminių junginių struktūra, naujų biotechnologijos metodų kūrimas ir pan.
Augalininkystės intensyvinimo iššūkius įvardijo LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkas dr. Sigitas Lazauskas. Jis pabrėžė, kad žemės ūkio tikslas jau nebėra tik didinti produktyvumą: reikia optimizuoti gamybą atsižvelgiant į visą kompleksą veiksnių, apimančių produktų asortimentą, kaimo plėtrą, aplinką, socialinį teisingumą, maisto produktų vartojimo tradicijas.
Aleksandro Stulginskio dėstytojas doc. dr. Vytautas Liakas supažindino su augalininkystės mokslo aktualijomis žemės ūkio gamybos požiūriu. Akcentuotas ūkininkų ir mokslininkų nesusikalbėjimas, kad reikia keisti tokią situaciją. Pasak pranešėjo, šiandieniniame žemės ūkyje užsakovai labiausiai vertina kūrybingus mokslininkus, gebančius analizuoti pateiktą informaciją.
Prof. habil. dr. Rimantas Velička atskleidė rapsų auginimo mokslines problemas, kurioms spręsti būtini moksliniai tyrimai: derlingesnių ir rentabilesnių už vasarinius žeminių rapsų ir jų hibridų auginimo plėtra kintančio klimato sąlygomis; vasarinių rapsų sėklų derlingumo didinimas, optimizuojant sėklos normą; rapsų įtakos dirvos derlingumui bei alelopatinių savybių vertinimas, rapsų vietos sėjomainoje ir santalkos pasėlių struktūroje pagrindimas; rapsų technologinių parametrų optimizavimas ekologinėje žemdirbystėje.
Baigiamąjį seminaro pranešimą „Šviesos technologijos ir fitofiziologija“ pristatė SDI direktoriaus pavaduotoja mokslui dr. Giedrė Samuolienė.
Seminarą apibendrino Centro direktorius prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius.
Po visų pranešimų susirinkusieji apsilankė Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų fiziologijos, Biochemijos ir technologijos, Vaisių ir daržovių perdirbimo technologijų modeliavimo laboratorijose bei SDI soduose. Po pasivaikščiojimo žydinčiuose soduose svečiai susirinko diskusijai Sodininkystės ir daržininkystės institute, kur juos pasitiko muzikos garsai.
Gintarė Naujokienė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Viešųjų ryšių specialistė