Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

IV-oji mokslinė konferencija ,,Jaunieji mokslininkai – žemės ūkio pažangai“

IV-oji mokslinė konferencija ,,Jaunieji mokslininkai – žemės ūkio pažangai“

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje žemės ūkis – prioritetinė sritis, kuriai nuolat skiriama investicijų. Siekiant vykdyti žemės ūkio pažangą vien finansavimo nepakanka, būtina ugdyti žinių siekiančią mokslininkų kartą. Jaunieji mokslininkai turi ieškoti sprendimų, kaip kurti inovatyvius, kokybiškus ir sveikus maisto produktus, tausoti aplinką – šios temos aptartos ir 2015 m. lapkričio 5 dieną Lietuvos mokslų akademijoje (Gedimino pr. 3, Vilnius) vykusioje mokslinėje konferencijoje „Jaunieji mokslininkai – žemės ūkio pažangai“. Programa

Lietuvos mokslų akademijos Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus organizuotoje jaunųjų mokslininkų konferencijoje dalyvavo 40 pranešėjų iš septynių mokslo institucijų: Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro, Aleksandro Stulginskio universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Kauno technologijos universiteto, Vilniaus universiteto, Gamtos tyrimų centro, Vytauto Didžiojo universiteto.

Plenariniame posėdyje sveikinimo žodį tarė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos atstovė Joana Bacevičienė, Lietuvos mokslų akademijos prezidentas prof. Valdemaras Razumas, LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus pirmininkas, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius.

Profesorius Zenonas Dabkevičius pasidžiaugė, kad konferencija yra jau ketvirtoji, idėja prigijo ir tapo gražia tradicija. Konferencijoje dalyvauja visi skyriaus tikrieji nariai ir emeritai, didelę patirtį turintis mokslininkai įvertina pradedančiųjų tyrėjų darbus, dalija patarimus ir pastabas dėl mokslinių rezultatų pateikimo, diskutuoja dėl tyrimų aktualumo.

Lietuvos mokslų akademijos prezidentas prof. habil. dr. Valdemaras Razumas, remdamasis Eurostat ir Lietuvos statistikos departamento duomenimis, palygino 2012 ir 2013 metų finansus ir žmogiškuosius išteklius – du dalykus, lemiančius mokslo vystymąsi. LMA prezidentas atskleidė, kad Lietuvoje finansinė būklė gerėja, nuolat didėja MTEP finansavimas, bet žemės ūkio mokslams viešasis finansavimas ženkliai sumažėjo. Profesorius aptarė ir žmogiškąjį potencialą: Lietuvoje yra 8,5 tūkst. tyrėjų, tik šiek tiek atsiliekama nuo Europos Sąjungos vidurkio. Vis dėlto žemės ūkio moksluose tyrėjų skaičius mažėja, šios srities doktorantų yra nedaug, lyginant su kitais mokslais, bet pastebima augimo tendencija.

LR žemės ūkio ministerijos Ekonomikos ir tarptautinio bendradarbiavimo departamento Strateginio planavimo ir mokslo skyriaus vadovė Joana Bacevičienė perdavė žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės sveikinimo žodžius. Kalboje akcentuota, kad XXI-ame amžiuje spartėjant technologijų plitimo tempui, būtina įgyvendinti tokias idėjas, kurios skatintų žemės ūko pažangą ir konkurencingumą tarptautiniu mastu. J. Bacevičienė pabrėžė, kad jaunųjų mokslininkų žinios, pasiryžimas dirbti – tai, kas reikalinga ne tik žemės ūkio mokslo, bet ir visos šalies vystymuisi.

Per plenarinį posėdį pristatyti penki moksliniai pranešimai, likusieji – suskirstyti į sekcijas: agronomijos ir aplinkos inžinerijos, agrobiologijos ir miškotyros, zootechnikos ir veterinarinės medicinos.

Konferencijos pabaigoje įvertinus darbų aktualumą iš visų dalyvavusiųjų išrinkti aštuoni laureatai. Geriausiais plenarinio posėdžio pranešėjais paskelbti Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro doktorantė Akvilė Jonavičienė, pristačiusi pranešimą „Pavasarinio pelėsio (Microdochium spp.) išplitimas žieminiuose javuose“, ir Lietuvos sveikatos mokslų doktorantas Tomas Kupčinskas, pristatęs tyrimą „Antihelmintinio atsparumo paplitimas avių fermose Lietuvoje naudojant in vivo FECRT“.

Sekcijose apdovanoti du jaunieji Centro mokslininkai: Jelena Titova – ,,Nuotekų dumblo komposto poveikis netradicinių energinių žolinių augalų auginimui ir dirvožemio cheminiams rodikliams“ ir Rita Verbylaitė „Drebulė (Propulus tremula L.) Lietuvoje: genetinė rinktinių medžių ir poluliacijų įvairovė, nustatyta molekuliniais žymenimis“. Geriausiais pripažinti kitų institucijų atstovai: Ina Živatkauskienė (ASU), Monika Raškauskaitė (ASU), Vytautas Sabūnas (VDU), Samanta Tamašauskaitė (LSMU).

Organizacinis komitetas: prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius, prof. habil. dr. Albinas Kusta, prof. dr. Darius Danusevičius, prof. habil. dr. Vidmantas Stanys, prof. dr. Veronika Vasiliauskienė, prof. habil. dr. Henrikas Žilinskas.

Konferencijos rėmėjai: Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, UAB „Dotnuvos projektai“, informacinis rėmėjas Lietuvos mokslininkų laikraštis „Mokslo Lietuva“.

Gintarė Naujokienė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro viešųjų ryšių specialistė 

Save