2016 m. balandžio 3–5 dienomis Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Augalų mitybos ir agoekologijos skyriaus mokslo darbuotoja dr. Vita Tilvikienė skaitė žodinį pranešimą „Agro biomass potential in Lithuania“ (Agro- biomasės potencialas Lietuvoje) jungtinio fondo SNS-NKJ finansuojamo projekto „Bioenergijos gamybos iš miškininkystės ir žemės ūkio žaliavų įtaka ekosistemų paslaugoms šiaurės ir Baltijos regionų valstybėse“ darbiniame susitikime Norvegijoje.
Šio projekto tikslas – sutelkti šiaurės šalių žemės ūkio ir miškininkystės krypties mokslininkus, susipažinti su mokslo institucijų vykdomais moksliniais tyrimais, diskutuoti aktualiomis temomis, vienijančiomis bioenergetiką, biomasės potencialą ir apimančiomis ekosistemų tvarumo ir paslaugų tyrimus. Susirinkime dalyvavo mokslininkai iš Lietuvos, Norvegijos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos ir Danijos. Kadangi tai pirmasis projekto dalyvių susitikimas, viena iš susirinkimo dienų buvo skirta susipažinti ir pristatyti apie dalyvių mokslinius tyrimus, šiaurės šalių miško ir agro- biomasės potencialo analizei.
Antroji diena skirta diskusijoms. Daug dėmesio sulaukė diskusija „How adequate are our methodologies for assessing importance of bioenergy production on ecosystem services at different ecosystem services”. Šiuo metu vis daugiau yra kalbama apie ekosistemų tvarumą, tačiau ne mažesnis dėmesys turi būti skiriamas platesnei ekosistemų analizei – ekosistemų paslaugoms. Ekosistemų paslaugos – tai gamtos teikiama tiesioginė ir netiesioginė nauda žmogaus gerbūviui (plačiai analizuojama biomasė tiek maistui, tiek bioenergetikai, vandens ištekliai ir sociologiniai aspektai). Oskar Englund, Chalmers technologijų universitetas, pristatė šiuo metu vis plačiau naudojamą CESI sistemą, kuri yra skirta ekosistemų paslaugų analizei. Diskusijų metu buvo aptarti analizės tikslai, taip pat akcentuota, kad labai sudėtinga pritraukti privačius asmenis ar verslininkus analizei, tačiau be jų nuomonės į kai kuriuos klausimus atsakyti būtų labai sudėtinga. Taip pat nemažai dėmesio skirta metodologijos analizei bei ekosistemos dydžio pasirinkimui. Susitikimo metu išanalizuoti scenarijai bus aptarti ir mažesnėse grupelėse, o siūlymai galimai bus naudojami atskiruose ar bendruose tyrimuose.