Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Dr. Violeta Čeksterytė dalyvavo Tarptautinės apiterapijos federacijos kongrese

Dr. Violeta Čeksterytė dalyvavo Tarptautinės apiterapijos federacijos kongrese

2016 m. rugsėjo 23–24 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Bitininkystės sektoriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Violeta Čeksterytė dalyvavo Verslo lyderių centre, Kaune, vykusiame 2-ajame Tarptautinės apiterapijos federacijos (IFA) kongrese „Apiterapija ir bičių produktai. Pagrindinės problemos ir iššūkiai“. Renginyje dalyvavo mokslininkai, priklausantys Lietuvos apiterapijos asociacijai ir Tarptautinei apiterapijos federacijai, taip pat bitininkai, atvykę iš Lietuvos ir užsienio šalių, bitininkyste užsiimantys medikai, bičių produktais besidomintys farmacininkai, verslininkai.

Tarptautinė apiterapijos federacija (IFA) įkurta 2012 m. Vokietijoje. Pirmosios IFA narės yra Vokietijos, Rumunijos, Vengrijos, Serbijos, Portugalijos, Ekvadoro, Kanarų salų ir Lietuvos apiterapeutų draugijos. Šiuo metu šios organizacijos būstinė yra Rumunijoje. IFA prezidentas yra dr. Anreas Actiliji Montenegro (Ekvadoras), generalinis sekretorius – dr. Stefan Stangaciu (Rumunija). Organizacija kas dveji metai rengia kongresus. Pirmasis 2014 m. įvyko Rumunijoje, antrasis – 2016 m. Lietuvoje. Konferencijoje pranešimus skaitė Lietuvos, Rumunijos, Vengrijos, Brazilijos, Belgijos, Portugalijos, Maroko, Ukrainos mokslininkai. Užsienio šalių mokslininkų darbai dažniausiai yra atlikti su bendraautoriais, dirbančiais skirtingose valstybėse. Lietuvos mokslininkai daugiausia atstovavo Lietuvos sveikatos mokslų universitetui. Atvykę atstovai iš Latvijos, Suomijos, Švedijos teigė, jog šiuo metu jų šalyse nėra mokslininkų, kurie domėtųsi apiterapija. Taigi IFA organizacijos tikslas yra suburti kuo daugiau medikų, kurie gydymui kaip papildomą priemonę naudotų bičių produktus arba iš jų pagamintus ekstraktus, įmaišomus į bičių produktus, ir išplėstų bičių produktų asortimentą.

Konferencijoje buvo skaitomi tik žodiniai pranešimai. Renginio metu buvo pristatytas Violetos Čeksterytės ir Bogumilos Kurtinaitienės žodinis pranešimas „Changes in antioxidant activity of bee products during storage“. Santraukų ir pranešimų medžiaga yra įrašyta į CD diską.

Dr. Modesto Žiliaus disertacijos tema – „Dermatologinių puskiečių formų su propolio produktais modeliavimas, optimizavimas ir biofarmacinis vertinimas“. Konferencijos metu autorius pristatė pranešimą pagal atliktų propolio ekstraktų, naudotų kremams gaminti, tyrimų rezultatus. Tyrimo tikslas – nustatyti, per kiek laiko pagamintuose kremuose propolio ekstrakto fenolinės rūgštys (vanilino, kavos, p-kumarino, cinamono) išsiskiria iš pagamintų kremų ir kokiu gyliu prasiskverbia į odą. Pagal tyrimų duomenis, daugiausia fenolinių junginių į odą patenka per pirmas keturias valandas po kremų panaudojimo. Po to šių junginių išskyrimas sulėtėja, nors dalis jų dar išsiskiria ir po 24 valandų. Odoje rasta didžiausias kiekis p-kumarino rūgšties. Fenolinės p-kumarino ir cinamono rūgštys kaupiasi daugiausia odos paviršiuje (epidermyje), o vanilino – vidiniame sluoksnyje (dermyje). Dr. Stefan Stangaciu iš Rumunijos perskaitė pranešimą „Bičių produktai, telomeros ir ilgaamžiškumas“ pagal savo ir bendraautorių straipsnį, 2015 m. paskelbtą žurnale Age (Dordr), 37 (3): 58. Autorius teigė, jog pagal Vokietijoje surinktus tyrimų duomenis, 430 tirtų bitininkų gyvenimo trukmė buvo ilgesnė vidutiniškai trimis metais nei kitų respondentų. Atlikus genetinius tyrimus nustatyta, jog bitininkų chromosomose esančios telomeros yra ilgesnės už kitų tyrimuose dalyvauvusių respondentų. Telomeros – tai „antspaudai“, apsaugantys chromosomas nuo pažaidos. Kai prarandamos telomeros, chromosomos pasiekia kritinį lygį ir negali atsinaujinti. Šis kritinis lygis sukelia ląstelių žūtį. Ilgaamžiškumas ir sveikatingumas siejamas su telomerų ilgiu. Tyrimų duomenimis, dažnas bičių produktų naudojimas telomerų ilgį padidina vidutiniškai 2,66 kbp ir turi teigiamos įtakos jų išsilaikymui.

Ilgaamžiškumo ir sveikatingumo vyresniame amžiuje problemas analizavo ir Lietuvos apiterapeutų asociacijos garbės narys prof. habil. dr. Antanas Gendrolis. Profesorius teigė, jog vyresnio amžiaus žmonėms įvairių natūralių produktų pagrindu turėtų būti pagaminti kompleksiniai medikamentai. Profesorius jau yra sulaukęs 90-ties metų amžiaus, yra sveikas ir per pastaruosius penkerius metus parašė šešias knygas.

Konferencijos metu veikė UAB „Medicata Filia“ ir „Wilara“ gaminių, kurių dalį sudaro produktai, gaminami iš lietuviškų žaliavų – bičių produktų, vaistažolių, uogų – paroda.

Save Save Save Save Save