Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Centras dalyvavo parodoje ,,Ką pasėsi... 2014“

Centras dalyvavo parodoje ,,Ką pasėsi... 2014“

Š. m. balandžio 3–5 d. Aleksandro Stulginskio universitete vyko paroda „Ką pasėsi...2014“, joje dalyvavo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institutas bei Sodininkystės ir daržininkystės institutas.

Apie parodą

„Ką pasėsi...2014“ dalyvavo virš 300 firmų, įstaigų, organizacijų, taip pat amatininkai, smulkieji gamintojai. Parodoje daugiausia vietos skirta žemės ūkio technikai, įrengtos nemažos ekspozicijos, demonstruojančios fermų įrangą ir produktus gyvulininkystei.

Dešimt išskirtinių parodos eksponatų balandžio 3 d. apdovanoti parodos „Ką pasėsi...“ medaliais ir diplomais. Išrinkti septyni žemės ūkio technikos ir trys biologinių preparatų eksponatai: biologinis preparatas „FOS FIX“ (UAB „Bioenergy“); biologinis produktas „NPK Magic“ (UAB „Kustodija“); automatinio gyvulių šėrimo sistema „Mix Feeder“ (UAB „Biržų žemtiekimas“); kombainas „John Deere T660“  (UAB „DOJUS agro”); traktorius „Claas Axion 850“ (UAB „Konekesko Lietuva”); traktorinė žoliapjovė „ELHO Duett 7300“ (UAB Rovaltra); traktorius „CASE IH, FARMALL 115 U PRO“ (UAB „Dotnuvos projektai“); benitratės kompleksinės trąšos su biologiniais priedais (UAB „Arvi fertis“); dviašė traktorinė tripusio vertimo puspriekabė „SOLOS TR-14“ (UAB „Soloservis“); kombinuotas priešsėjinis dirvos įdirbimo padargas „Dal-Bo Rollomaximum 620“ (UAB „East West Agro“).

Dar penki eksponatai apdovanoti parodos diplomais: UAB „Mano ūkis“ už žurnalo ir interneto portalo mobilios versijos komunikaciją ir informaciją; AB „Lytagra“ už traktorių „New Holland T7.270“; UAB „Ozono centras“ už recirkuliacinių akvakultūros sistemų ozonatorių; UAB „Ivabaltė“ už ratinį traktorių „Fendt 828 Vario“; UAB „August ir Ko“ už biologinį valymo įrenginį.

„Ką pasėsi...2014“ balandžio 3–4 dienomis lankytojų laukė gausi šviečiamoji programa. Dvidešimt aštuoni seminarai apėmė įvairias temas, juos pristatė skirtingos organizacijos: Aleksandro Stulginskio universitetas, Žemės ūkio konsultavimo tarnyba, Žemės ūkio ministerija ir kt.

Centras parodoje

„Ką pasėsi...2014“ pristatytos naujausios Žemdirbystės instituto augalų veislės: pupos ‘Reda DS‘; žirniai ‘Simona‘; plikosios avižos ‘Mina DS‘; vasariniai miežiai ‘Kirsna DS‘, ‘Ema DS‘, ‘Noja DS‘; žieminiai kviečiai ‘Kena DS‘. Taip pat parodoje buvo galima pamatyti Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Vokės filialo veisles (bulves ‘VB Aista‘, ‘VB Liepa‘, ‘Goda‘, VB ‘Venta‘), Sodininkystės ir daržininkystės instituto veisles: morkas ‘Ieva‘, Nr. 2199; obuolius ‘Ligol‘, ‘Rubin‘, ‘Gloster‘; burokėlius ‘Rikiai‘; svogūnus Nr. 080. Sodininkystės ir daržininkystės institutas pristatė produktus, sukurtus bendradarbiaujant su verslo atstovais, pardavinėjo medžių sodinukus. Centro ekspozicijoje buvo galima įsigyti mokslininkų parašytų knygų, gauti nemokamų informacinių leidinių, susijusių su žemės ūkiu, pasikonsultuoti su mokslininkais.

Balandžio 4 d. (penktadienį) 11.30 val. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslininkės dr. A. Mankevičienė ir dr. S. Supronienė vedė seminarą tema „Mikotoksinų javuose problema ir rekomendacijos jos sprendimui“. Pranešimo klausėsi Lietuvos ir užsienio verslo atstovai, ūkininkai. Dr. Skaidrė Supronienė aptarė Fusarium grybų daromą žalą Lietuvos javams ir jos mažinimo būdus. Pranešime kalbėta apie tai, kas yra Fusarium genties grybai, kokios yra varpų fuzariozę sukeliančios Fusarium grybų rūšys, pristatyti ligos požymiai bei pasekmės (sumažėjęs derlius, sėklų daigumas, prastesnė grūdų kokybė ir kt.). Atskleistos varpų fuzariozės išsivystymui būtinos sąlygos. Be to, aptartas vasarinių ir žieminių kviečių varpų fuzariozės išplitimas skirtinguose Lietuvos rajonuose.

Dr. Audronė Mankevičienė kalbėjo apie mikotoksinus – vasarinių javų problemą, kuri aktuali tarptautiniu mastu. Pranešime aptarti svarbiausi Fusarium mikotoksinai, jų nustatymo metodai, neigiami požymiai (toksikogeninis, kancerogeninis, mutageninis, teratogeninis, estrogeninis poveikis). Pateikti reglamentuojami Fusarium mikotoksinų kiekiai grūduose ir jų produktuose pagal ES Komisijos reikalavimus, vasarinių ir žieminių kviečių 2012 m. pasėlių plotų pasiskirstymas Lietuvos teritorijoje, 2012 m. ir 2013 m. tyrimų rezultatai, dažniausios augintojų daromos klaidos ir kita informacija.

Tą pačią dieną 13 val. LAMMC Upytės bandymų stoties mokslininkės dr. S. Jankauskienė ir dr. E. Gruzdevienė, bendradarbiaudamos su Lietuvos pluoštinių kultūrų augintojų ir perdirbėjų asociacija ir Žemės ūkio ministerija, pristatė seminarą tema „Naujovės pluoštinių kanapių sektoriuje 2014 metais. Reglamentavimas, iššūkiai ir galimybės“.

Centras jau ne pirmą kartą dalyvauja parodoje ,,Ką pasėsi", joje susitiksime ir kitais metais.

Gintarė Naujokienė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro viešųjų ryšių specialistė

Save